Düzce Üniversitesi ve Balsu İş Birliği Protokolü Kapsamında Yürütülen Projenin İlk Aktivitesi Akçakoca’da Gerçekleştirildi

22 Tem

  • Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi
  • Tüm Duyurular

Düzce Üniversitesi, Balsu ve İstanbul İhracatçılar Birliği arasında “Sürdürülebilir Fındık Üretiminde Verim ve Kalitenin Arttırılması, Entegre Mücadele Yöntemleriyle İyileştirme Hedeflerinin Gerçekleştirilmesi” projesi protokolü geçtiğimiz aylarda imzalanmıştı.

Bölge insanları için önemli bir geçim kaynağı olan fındığın, mevcut üretim koşullarındaki maliyetlerinin düşürülmesi, kârlılık oranının arttırılması ve bölgede kadının ekonomik ve toplumsal hayata katılımıyla bölgesel kalkınmanın güçlendirilmesini amaçlayan proje kapsamında  Akçakoca bölgesindeki üreticilere sürdürülebilir ve iyi tarım uygulamaları, kırsal kalkınma, kadınların güçlendirilmesi ve çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik sosyal uygulamalar konusunda konferans verildi.

Konferansa Düzce Üniversitesi, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, Doç. Dr. Nedim Altın, Araş. Gör. Şükran Yayla, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Cemil Uzun, Akçakoca Sanayi ve Ticaret Odası Üyeleri,  Akçakoca Ziraat Odası, İş-KUR İl Müdürlüğü temsilcisi Hasan Ali Subaşı, Balsu Gıda temsilcilerinden Melek Sağut, Yaşar Adak, Esra Sarıçiçek Çakar ve çok sayıda üreticiler katılım sağladı.

Konferansta Prof. Dr. Sevcan Öztemiz çiftçilere son yıllarda fındığın verim ve kalitesini etkileyen zararlılardan Amerikan Beyaz Kelebeği, Fındık Yeşil Kokarcası ile Kahverengi Kokarca ve mücadele yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi. Doç. Dr. Nedim Altın fındıkta külleme hastalığı hakkında üreticilerin sorularına yanıt vererek önemli açıklamalarda bulundu.

İş-KUR İl Müdürlüğü temsilcisi Hasan Ali Subaşı çiftçilere çocuk işçiliği ile mücadele ve istihdam ilişkileri konusunda bilgi verdi. 18 yaş altı hiçbir çocuğun çalıştırılmasının yasal olmadığını, mevsimlik gezici tarım işçilerinin çocuklarının ve yerel halktan çocukların Balsu ve Genç Hayat Vakfı ortaklığında açılan yaz okullarına yönlendirilebileceğine vurgu yaptı. İstihdam ilişkileri konusunda özellikle sözleşmelerin imzalanmasının öneminin altını çizdi. Soru ve cevap olarak devam eden ve ilgi ile izlenen konferans dilek ve temenniler ile son buldu.